pomoc
a BIP : Urząd Miejski w Lipnie
pomoc
BIP : Urząd Miejski w Lipnie

BIP : Urząd Miejski w Lipnie

Start Przetargi Ogłoszenia Akty publicznoprawne Samorząd Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 Wybory Samorządowe 2024 Rada Miejska - kadencja 2018 - 2023 Rada Miejska - kadencja 2014 - 2018 Deklaracja dostępności Rada Miejska - kadencja 2010 - 2014 Rada Miejska - kadencja 2006 - 2010 SIM – KZN Toruński - nabór wniosków na mieszkania czynszowe Transmisje sesji Rady Miejskiej w Lipnie Portal e-Sesja Rady Miejskiej w Lipnie Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 Urząd Miejski Statut Miasta Budżet Miasta Lipna Dług publiczny Podatki i opłaty lokalne Wieloletnia Prognoza Finansowa Gminy Miasta Lipna Gospodarka gruntami Oświata Zarządzanie kryzysowe i ochrona ludności Plany audytów wewnętrznych Ochrona Środowiska Sport Kultura Zarządzenia Oświadczenia majątkowe Wybory, Referenda Ważne dokumenty Ochrona Danych Osobowych - RODO Jak załatwić sprawę? Konkurs ofert Petycje Ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego Infostrada Kujaw i Pomorza - Porozumienie Praca MOPS Redakcja BIP Rejestr zmian Instrukcja Kontakt

Przetarg


Wyjaśnienia nr 2 do SIWZ - Rekultywacja składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne w miejscowości Lipno przy ul. Wyszyńskiego, Gmina Miasta Lipna


ZP.271-1PN/2015                                                                         Lipno, dnia 7 kwiecień 2015r.

Dotyczy postępowania nr:  ZP.271-1PN/2015 - Rekultywacja składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne w miejscowości Lipno przy ul. Wyszyńskiego, Gmina Miasta Lipna

WYJAŚNIENIA  nr 2 do SIWZ

W odpowiedzi na zapytania Wykonawcy, na podstawie art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jedn. Dz. U. z 2013 r. nr 907 z późn. zm.), Zamawiający udziela odpowiedzi na zadane pytania, umieszczając je jednocześnie na stronie internetowej.

Pytanie 1: W załączniku nr 4 do umowy – Wzór karty gwarancyjnej zapisano, że Wykonawca zobowiązuje się do nieodpłatnego usunięcia wad zgłoszonych przez Zamawiającego lub upoważnionego przedstawiciela użytkownika w okresie trwania gwarancji: wad urządzeń infrastruktury technicznej, w tym sieci i instalacji – w terminie 5 dni od daty zgłoszenia oraz w pozostałych, w tym nasadzeń i obsiewów – w terminie 14 dni od daty zgłoszenia, jeżeli strony nie uzgodniły innego terminu. Prosimy o wyjaśnienie, czy w przypadku gdy ze względów obiektywnych i technicznych usunięcie wad będzie niemożliwe w w/w terminach Zamawiający w porozumieniu z Wykonawcą wyznaczy inny termin możliwy do dotrzymania ze względów technicznych?

Odp. 1: Tak, w uzasadnionych przypadkach Zamawiający wyznaczy dłuższy termin.

Pytanie 2: W jakim okresie i zakresie wykonawca winien prowadzić badania monitoringowe?

Odp. 2: Zakres monitoringu określa dokumentacja projektowa - tom IV. Wykonawca robót zobowiązany jest do wykonania jednego kompletu badań monitoringowych po zakończeniu robót podstawowych. Pojęcie robót podstawowych definiuje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 2 września 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno –użytkowego, na podstawie art. 31 ust. 4 ustawy Prawo zamówień publicznych, ze szczególnym uwzględnienie zapisów § 2 do § 14.

Pytanie 3: Zgodnie z SIWZ okres gwarancji podany w dniach stanowi kryterium oceny ofert, natomiast zgodnie z § 18 ust. 1 umowy okres gwarancji jest stały i wynosi 36 miesięcy podobnie we wzorze karty gwarancyjnej. Prosimy o wyjaśnienie rozbieżności i zmianę zapisów SIWZ lub umowy i karty gwarancyjnej. Prosimy o wyjaśnienie, czy Zamawiający narzuca termin min. i max. Gwarancji i czy w formularzu oferty należy podać okres gwarancji w dniach?

Odp. 3: 36 miesięcy - należy przyjąć jako okres minimalny gwarancji. Proponowany okres gwarancji należy podać w dniach ( wzór obliczania wagi kryterium ). Podane w innych jednostkach zostaną przeliczone na dni: 1 rok = 365 dni.

Pytanie 4: Prosimy o wyjaśnienie czy wady w okresie gwarancji będą niezwłocznie zgłaszane Wykonawcy, co zapobiegnie pogłębianiu się powstałych wad?

Odp. 4: Tak.

Pytanie 5: W świetle zapisów § 1 ust. 12 wzoru umowy, prosimy o wyjaśnienie i potwierdzenie, iż zapisy § 1 ust. 12 wzoru umowy odnoszą się wyłącznie do poleceń inspektora nie wykraczających poza opis przedmiotu zamówienia.

Odp. 5: Tak, polecenia inspektora, mogą odnosić się wyłącznie do przedmiotu zamówienia.

Pytanie 6: W świetle zapisów § 2 ust. 23 wzoru umowy, prosimy o doprecyzowanie jakich badań geodezyjnych będzie żądać Zamawiający?

Odp. 6: Zakres obsługi geodezyjnej opisany jest w § 2 ust. 19 – 24 oraz 33 wzoru umowy oraz Specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót. Pomiary geodezyjne mają głównie potwierdzać zakres wykonanych robót.

Pytanie 7: Prosimy o wyjaśnienie, czy przedmiotem zamówienia są roboty budowlane w rozumieniu § 2 pkt. 8 i art. 2c, czy też obiekt budowlany w rozumieniu art. 2 pkt. 5d) ustawy Prawo zamówień publicznych?

Odp. 7: Przedmiotem zamówienia są roboty budowlane.

Pytanie 8: W związku z tym, że na planowanej inwestycji stosowane mają być materiały masowe/kopalne, zwracamy się z prośbą o modyfikację wzoru umowy poprzez wprowadzenie zapisu, iż treść § 2 ust. 26 i 27 wzoru umowy nie dotyczy materiałów kopalnych oraz odpadów.

Odp. 8: Zamawiający nie widzi konieczności zmiany treści wzoru umowy poprzez wprowadzenie w/w zapisu.

Pytanie 9: W § 14 ust. 14 wzoru umowy zapisano, że: „Wykonawca, Podwykonawca lub dalszy Podwykonawca nie może polecić Podwykonawcy realizacji przedmiotu Umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane w przypadku braku jej akceptacji przez Zamawiającego”, oraz w § 14 ust. 15 wzoru umowy zapisano, że: „Zamawiający może zażądać od Wykonawcy niezwłocznego usunięcia z Terenu budowy Podwykonawcy lub dalszego Podwykonawcy, z którym nie została zawarta Umowa o podwykonawstwo zaakceptowana przez Zamawiającego, lub może usunąć takiego Podwykonawcę lub dalszego Podwykonawcę na koszt Wykonawcy”. Prosimy o wyjaśnienie, czy Zamawiający zmieni w/w zapisy ponieważ brak akceptacji przez Zamawiającego umowy z podwykonawcą nie powoduje jej unieważnienia, zapisy § 14 ust. 14 i 15 wzoru umowy ograniczają swobodę działalności gospodarczej.

Odp. 9: Wykonanie robót przy pomocy podwykonawcy wymaga zgodnie z art. 6471 Kodeksu Cywilnego zgody Zamawiającego na zawarcie umowy przez Wykonawcę z Podwykonawcami lub dalszymi Podwykonawcami.

Zamawiający nie wyraża zgody na wprowadzenie zmian w powyższych zapisach umowy. Wyłączania z pod rygoru obowiązku akceptacji umów z podwykonawcami zawarte są zarówno w zapisach umowa jak i w ustawie Prawo zamówień publicznych.

Zamawiający podtrzymuje wszystkie zapisy umowy dotyczące podwykonawstwa

Pytanie 10: W § 18 ust. 3 wzoru umowy zapisano, że „w okresie gwarancji i rękojmi Wykonawca przejmuje na siebie wszelkie obowiązki wynikające z serwisowania i konserwacji wykonanych robót, zabudowanych urządzeń, instalacji i wyposażenia, a także wykonanych nasadzeń i obsiewów, mające wpływ na trwałość gwarancji producenta”. Prosimy o doszczegółowienie jakie elementy, czy np. nawożenie i jaki zakres podlega serwisowaniu i konserwacji przez Wykonawcę?

Odp. 10: Zamawiający podtrzymuje zapisy w § 18 ust.3 wzoru umowy, zobowiązanie wykonawcy obejmuje głównie usuwanie zgłoszonych wad.

Pytanie 11: Zwracamy się z prośbą o zmianę sformułowania „opóźnienie” na zwrot „zwłoka” w § 24 ust. 1 pkt. c) wzoru umowy, gdyż Wykonawca odpowiedzialny jest tylko za zwłokę, czyli zawinione (z przyczyn zależnych od Wykonawcy) opóźnienie. Opóźnienie może być natomiast niezależnie od Wykonawcy (np. klęska żywiołowa, niesprzyjające warunki atmosferyczne, itp, a nawet celowe działanie Zamawiającego) i nie może podlegać karze umownej – Wykonawca jest odpowiedzialny tylko i wyłącznie za zwłokę – czyli zawinione opóźnienie.

Odp. 11:  Zamawiający podtrzymuje zapis § 24 ust.1 pkt. c) wzoru umowy.

Pytanie 12: W § 24 ust. 1 pkt. j) wzoru umowy zapisano, że Wykonawca zapłaci Zamawiającemu kary umowne „za dopuszczenie do wykonywania robót budowlanych objętych przedmiotem Umowy innego podmiotu niż Wykonawca lub zaakceptowany przez Zamawiającego Podwykonawca skierowany do ich wykonania zgodnie z zasadami określonymi Umową”. Prosimy o wyjaśnienie, czy Zamawiający zmieni zapisy § 24 ust. 1 pkt. j) wzoru umowy, ponieważ są one niezgodne z Ustawą Prawo Zamówień Publicznych, a brak akceptacji Zamawiającego nie umożliwia realizacji umowy Podwykonawcy, a powoduje, że Zamawiający nie jest gwarantem płatności.

Odp. 12: Wykonanie robót przy pomocy podwykonawcy wymaga zgodnie z art. 6471 Kodeksu Cywilnego zgody Zamawiającego na zawarcie umowy przez Wykonawcę z Podwykonawcami lub dalszymi Podwykonawcami. Zgodnie z odpowiedzią nr 9 Zamawiający podtrzymuje zapisy § 24 ust.1 pkt j) wzoru umowy.

Pytanie 13: Czy Zamawiający usunie zapisy § 25 ust. 1 pkt. f) wzoru umowy, ponieważ zgodnie z SIWZ, Zamawiający nie nakłada obowiązku wykonania jakiejkolwiek części przedmiotu umowy przez Wykonawcę.

Odp. 13: W świetle § 4 ust. 4 SIWZ Zamawiający podtrzymuje przytoczone zapisy wzoru umowy

Pytanie 14: Zgodnie z SIWZ § 17 pkt. 7 „W przypadku wnoszenia zabezpieczenia w formie gwarancji lub poręczeń powinny być one wystawione na okres obejmujący realizację zamówienia oraz okres gwarancji i rękojmi”. Prosimy o wyjaśnienie czy Zamawiający zmieni powyższy zapis poprzez usunięcie słowa „gwarancji”, ponieważ zgodnie z art. 151 ust. 3 Ustawa Prawo Zamówień Publicznych, zabezpieczenie należytego wykonania umowy dotyczy roszczeń z tytułu rękojmi, a nie gwarancji?

Odp. 14: Zamawiający zmienia zapis SIWZ § 17 pkt. 7 o następującej treści: „W przypadku wnoszenia zabezpieczenia w formie gwarancji lub poręczeń powinny być one wystawione na okres obejmujący realizację zamówienia oraz okres rękojmi”.

Pytanie 15: Zgodnie z § 16 pkt. 26 wzoru Umowy „Jeżeli podczas Odbioru ostatecznego okaże się, że nie zostały usunięte wszystkie Wady, o których mowa w ust. 24, co skutkuje niemożliwością użytkowania obiektu, którego dotyczą roboty budowlane stanowiące przedmiot Umowy, Zamawiający przerywa Odbiór ostateczny zaś Wykonawca jest zobowiązany przedłużyć odpowiednio okres gwarancji (i odpowiednio zabezpieczenia należytego wykonania umowy o okres przedłużenia gwarancji)”. Prosimy o wyjaśnienie czy Zamawiający usunie zapis „(i odpowiednio zabezpieczenia należytego wykonania umowy o okres przedłużenia gwarancji)”, ponieważ zgodnie z art. 151 ust. 3 Ustawy Prawo Zamówień Publicznych zabezpieczenie należytego wykonania umowy dotyczy roszczeń z tytułu rękojmi, a nie gwarancji?

Odp. 15: Zamawiający podtrzymuje zapis w § 16 pkt. 26 wzoru umowy w całości.

Pytanie 16: Prosimy o wyjaśnienie czy zgodnie z wymogiem § 20 pkt. 1 ppkt. b) i c) wzoru Umowy Zamawiający wyrazi zgodę na przedstawienie przez Wykonawcę generalnej polisy OC w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej ( spełniającej postawione wymogi, tj. sumę gwarancyjną, szkoda osobowa, szkoda rzeczowa, OC pracodawcy ) wraz z pisemnym zobowiązaniem do kontynuowania ubezpieczenia przez cały okres obowiązywania umowy?

Odp. 16: Zamawiający wymaga przedstawienia przez Wykonawcę umów ubezpieczenia, o których mowa w § 20 pkt. 1 wzoru umowy, zawartych na cały okres obowiązywania umowy.

Pytanie 17: Zwracamy się z prośbą o wyjaśnienie czy poprzez wymóg zawarty w § 20 ust. 1 pkt. c) wzoru umowy, Zamawiający rozumie konieczność przedstawienia przez Wykonawcę polisy OC pracodawcy (za szkody wyrządzone przez Wykonawcę swoim pracownikom i innym osobom, które dla niego realizują kontrakt) z limitem minimum 100.000 zł?

Odp. 17: Zamawiający wymaga przedstawienia przez Wykonawcę umowy ubezpieczenia spełniającej wymagania określone w § 20 ust.1 pkt. c) wzoru umowy.

Pytanie 18: Zgodnie z § 20 ust. 2 wzoru Umowy – Umowy ubezpieczenia, o których mowa w ust. 1 muszą zapewniać wypłatę odszkodowania płatnego w złotych polskich (PLN), bez ograniczeń. Prosimy o wyjaśnienie w jaki sposób należy interpretować zapis „bez ograniczeń”?

Odp. 18: Zamawiający wyjaśnia, że umowy ubezpieczenia, o których mowa w § 20 ust. 2 wzoru Umowy – Umowy ubezpieczenia muszą zapewniać wypłatę odszkodowania bez ograniczeń, w powszechnym rozumieniu tego określenia, do kwoty ubezpieczenia wynikającej z umowy.



Lista plików


NazwaData dodaniaLicznik


Informacje o publikacji


WytworzyłZaakceptowałOpublikował
Artur RybickiArtur RybickiArtur Rybicki
Data publikacjiLicznik odsłonLicznik zmian
7 kwietnia 2015 r. 13:116952


Rejestr zmian


Data zmianyTyp zmianyUżytkownik
7 kwietnia 2015 r. 13:11 Dodanie Artur Rybicki
7 kwietnia 2015 r. 13:11 Dodanie Artur Rybicki
Pokaż więcej